gik|iewicz

e-mail Facebook szukaj

Nowy iPad 2017 – czy warto kupić? Quasi Recenzja po ponad miesiącu użytkowania

Swojego nowego iPada 2017 zamówiłem w dzień premiery, a otrzymałem go 4 kwietnia. Mija nieco ponad miesiąc odkąd go codziennie użytkuję i myślę, że mogę już o nim Wam nieco opowiedzieć. Zapraszam zatem do moich wrażeń i przemyśleń odnośnie iPada Air 3? – ups chyba jednak nie, sorry – iPada Air S? eeee też nie – po prostu na temat iPada.


Czym jest i czym nie jest nowy iPad 2017?

Tegoroczny model tabletu Apple jest po prostu następcą iPada Air. Wizualnie wygląda niemal identycznie, ma te same wymiary i masę. Firma z Cupertino postanowiła jedynie dodać czytnik linii papilarnych w przycisk Początek oraz pozbyć się z boku urządzenia wyciszenia/blokady obrotu ekranu. To właśnie z Aira przesiadłem się na iPada 2017, więc będę często porównywać oba te modele.

Ale zaraz, po iPadzie Air był jeszcze przecież iPad Air 2. Udoskonalony model o mniejszej wadze i grubości, z wyświetlaczem z pełną laminacją, wyposażonym w powłokę oleofobową, antyodblaskową i odporną na odciski palców. W skrócie, lepszy ekran zespolony bezpośrednio ze szkłem, z lepszą widocznością w słońcu. Niestety, jak mogłoby się wydawać, nowy iPad 2017 nie jest następcą iPada Air 2. Wszystkie te technologie zostały rozwinięte w zeszłorocznym modelu – iPadzie Pro 9,7, który ma podobne wymiary i wagę do modelu Air 2.

Tym samym zrezygnowano z serii Air i wprowadzono podział taki jaki jest aktualnie w Macbookach, na wersję zwykłą „iPad” oraz na wersję mocniejszą „iPad Pro”.

Ufff tyle tytułem wstępu, podsumowując: iPad 2017, to następca iPada Air. iPad Pro 9,7, to następca iPada Air 2, a iPad Air 2 był następcą iPada Air…, dobra kończę ten wywód, bo i tak pewnie nie ma to większego znaczenia.

Czy warto zmienić starszego iPada na model 2017?

Krótko, jeżeli masz model Air 1, bądź starszy – tak warto, jeżeli masz Air 2 – nie warto. Już tłumaczę, dlaczego tak uważam.

IPada Air 1 kupiłem krótko po premierze (początek 2014 roku) i przez te wszystkie lata, aż do końca jego użytkowania byłem z niego bardzo zadowolony. W takim razie dlaczego uważam, że warto zmienić go na nowszy model? Z prostej przyczyny, prędkość działania aplikacji, systemu, przeglądarki – jest dużo większa. Komfort korzystania z tabletu zdecydowanie wzrasta. Dopóki nie ma się styczności z szybszym urządzeniem, użytkownik nie wie, że może być lepiej, gdyż nie widzi tego, jak poprzednie działało wolno.

Czasami na modelu Air 1 zdarzało się (rzadko, ale jednak), że przy otwartej stronie internetowej przez małą ilość pamięci RAM i złą optymalizację serwisu, strona ta zapętlała się przy ładowaniu w błędzie: „Wystąpił problem, strona została wczytana ponownie”. W iPadzie 2017 tego komunikatu jeszcze nie napotkałem, ten dodatkowy jeden gigabajt pamięci RAM (w sumie są 2GB) i ponad dwa razy szybszy procesor robi naprawdę różnicę. Więcej zakładek w Safari może być uruchomionych bez przeładowania, a przełączanie pomiędzy aktywnymi aplikacjami jest błyskawiczne. Większość programów uruchamia się średnio dwa razy szybciej. Jeżeli np. messenger uruchamiał się 4 sekundy, to w modelu 2017 już tylko 2, itd.

Czytnik Touch ID jest przydatny i wygodny, Split View działa sprawnie ze wszystkimi zgodnymi aplikacjami, a pojemność na dane w najtańszym modelu jest dwa razy większą niż w Air 1 i wynosi teraz 32 GB. Nowego iPada 2017 zatem najłatwiej mi przyrównać do iPhona 6S, niby z wyglądu to samo co poprzedni model, ale jest ulepszony i szybszy. Nowy iPad 2017 to tak naprawdę iPad Air S.

Zobacz porównanie w szybkości działania, iPad Air 1 vs iPad 2017:

Niewątpliwie, dodatkowym atutem przy rozważaniu zakupu jest całkiem niska cena jak za nowy tablet Apple – 1799 zł (brutto). Niby dużo w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań, ale tak naprawdę patrząc na to, jak wolno tanieją te urządzenia, to jest to i tak atrakcyjna cena. Sprawdziłem na popularnym portalu aukcyjnym za ile można aktualnie kupić iPada Air 1 (ponad 3-letnie urządzenie), w bardzo dobrym stanie, z polskiej dystrybucji od prywatnej osoby. Ceny takich tabletów wynoszą ok 1000 zł*. Tańsze egzemplarze są albo w kiepskim stanie technicznym, albo są urządzeniami z niepewnych źródeł (często są serwisowymi składakami). Zamieniając Air 1 na model 2017, dokładamy stosunkowo niewiele (799 zł brutto), a w zamian otrzymujemy zupełnie nowe urządzenie, o zdecydowanie większej mocy, z większym dyskiem (jeżeli jak ja mieliście wcześniej wersję z 16GB). Według mnie warto.

Podobnie jest z modelami starszymi od Air 1, tam (przy zmianie na 2017) przyrost odczuwalnej mocy będzie jeszcze większy. Niestety, przy ewentualnej odsprzedaży posiadanego modelu, różnica w kwocie którą trzeba będzie dołożyć również będzie większa. Mimo wszystko uważam, że dla własnego komfortu i perspektywy długiego wsparcia urządzenia przez producenta warto zmienić starszego iPada na ten model. Tak taniego tabletu o wymiarach ekranu 9,7 cala Apple jeszcze nie sprzedawało.

Dlaczego nie warto zmieniać iPada Air 2 na model z 2017r? Otóż sprawa jest bardzo prosta, Air 2 to wciąż świetny tablet o bardzo dobrej prędkości działania. W kilku aspektach jest nawet lepszym urządzeniem od najnowszego modelu: posiada lepszy ekran, bezpośrednio zespolony już ze szkłem oraz jest nieco chudszy i lżejszy od swojego następcy.

Pozostałe parametry obu urządzeń są bardzo podobne. Oba modele posiadają już czytnik Touch ID, tą samą ilość pamięci RAM i obsługują w pełni system Split View. Jedynie procesor i układ graficzny jest w nowszym modelu nieco bardziej wydajny. Ale czy na tyle aby zmieniać swoje urządzenie? Moim zdaniem nie. Masz iPada Air 2 – pozostań przy nim, ale jeżeli koniecznie chcesz mieć szybsze i lepsze urządzenie – kup iPada Pro.

Pewnie pojawia się w twojej głowie drogi czytelniku pytanie, to w takim razie czy nie lepiej kupić Air 2 niż iPada 2017?

iPad 2017 Nowy przycisk głośnościNowe ułożenie przycisków głośności w iPadzie 2017.

Co wybrać, iPad Air 2 czy iPad 2017?

Jeśli właśnie stoisz przed wyborem iPada i zastanawiasz się czy wybrać model Air 2, czy model z 2017r., odpowiedź niestety nie jest prosta.

Idealnie by było, gdyby najnowszy model posiadał ekran i budowę Air 2, a wydajność modelu 2017. No cóż… taki model już istnieje i nazywa się iPad Pro i kosztuje ponad 1000 zł więcej (w rzeczywistości jest nawet szybszy niż model 2017 i posiada jeszcze inne zalety, ale to nie wpis o nim).

Według mnie, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często będziesz korzystać z iPada poza domem, np. na dworze w dużym słońcu. Czy tablet będzie Ci bardzo często towarzyszyć w podróży np. w torbie, czy w plecaku. Czyli, czy ważna jest dla Ciebie mobilność i praca na świeżym powietrzu. Jeżeli tak, wybierz Air 2 – lepsza widoczność w słońcu i mniejsza waga, to główne cechy przemawiające za wyborem tego modelu. Koniecznie wybierz wtedy wersję Wi-Fi + Cellular, aby móc korzystać z internetu zawsze i wszędzie.

Jeżeli natomiast planujesz użytkować iPada głównie w domu i sporadycznie na wyjazdach – wybierz model 2017. Jest to nieco szybsze urządzenie od swojego poprzednika i ze względu na to, że jest o 3 lata młodsze, prawdopodobnie będzie mieć również dłuższe wsparcie producenta. Przy użytkowaniu tabletu na kanapie, parametry takie jak ekran i waga urządzenia nie są najważniejsze, a większa wydajność – wręcz przeciwnie.

Moje wrażenia po miesiącu codziennego użytkowania nowego iPada 2017 są bardzo pozytywne

Słowem zakończenia, przy moim codziennym użytkowaniu iPada 2017 odczuwam znaczne przyspieszenie w działaniu w stosunku do Air 1. Wszystkie aplikacje i gry uruchamiają się błyskawicznie, nic się nie zawiesza, system działa stabilnie, a samo urządzenia wygląda nadal nowocześnie. Według mnie, warto było dopłacić do gwarancji, większego dysku oraz do zdecydowanie większej wydajności całego urządzenia. Mam nadzieję, że będę zadowolony z tego tabletu przez przynajmniej kolejne 3 lata, tak samo jak byłem zadowolony z Air 1. Po miesiącu mogę uczciwie napisać, póki co, jestem zadowolony z zakupu.

Recenzja Nowy iPad 2017

* Sprawdziłem również ile aktualnie kosztują tablety na androidzie, które miały swoją premierę na przełomie 2013 i 2014 roku. No cóż, jeżeli używanego Air 1 w bardzo dobrym stanie możecie sprzedać/kupić za ok 1000 zł, tak tablety na androidzie z tamtego okresu są albo rzadko spotykane, albo kosztują grosze. W większości przypadków niestety ciężko nawet znaleźć egzemplarz w dobrym stanie.


Przeczytaj podobne wpisy
Xlot Ultra thin to tania i (nie)dobra alternatywa dla oryginalnego etui Smart Battery Case do iPhone... Etui z baterią firmy Apple jest dla mnie dziwnym produktem. Wygląda, jakby stworzono go z przymusu i od niechcenia pod naporem oczekiwań klientów. Czy...
Granie na Macu? Jak sprawdzają się komputery Apple jako platforma do gier "Komputery Apple są za słabe, do grania złóż sobie mocny PC, na Maca nie ma gier" - często te same określenia przewijają się na forach w wątkach poświ...
iPhone 8 – recenzja z perspektywy użytkownika iPhona 6. Czy warto zakupić najnowszy telefon Ap... Mój iPhone 6 miał już prawie 3 lata i o dziwo do końca byłem z niego bardzo zadowolony. Fakt, może nie był już jak dawniej demonem szybkości, ale nada...
Beat Cop – recenzja gry w klimacie filmów i seriali policyjnych z lat 80-tych Jest rok 1986r, czas disco, lajkry i neonów. Nazywasz się Jack Kelly, będąc detektywem zostałeś wrobiony w kradzież i morderstwo. Zostałeś zdegradowan...